Sayfa Yükleniyor ...
Havacılık Elektriği Teknik Personelinin Havacılıktaki Yeri

HAVACILIK ELEKTRİĞİ TEKNİK PERSONELİNİN

HAVACILIKTAKİ YERİ

Havacılık Sektöründe otorite olarak kabul edilen Uluslar arası kuruluşlar ICAO (International Civil Aviation Organization ) FAA (Federal Aviation Administration), EUROCONTROL, the European Organisation for the Safety of Air Navigation,IATA (International Air Transport Association) Koymuş olduğu kurallar ve kaideler doğrultusunda, Hava Seyrüsefer Teknik Hizmetlerinin Teknik yeterliliği uygun personel tarafından sağlanması öngörülmüştür.

            İşletme Dairesi Başkanlığı bünyesinde görev yapan Havacılık Elektrik Teknik Personeli (ATSEP POWER SUPPLY TECHNICAL STAFF);  Ülkemiz Hava Seyrüsefer hizmetlerinin sürdürülmesinde, uzun yıllar süren yurt içi ve yurt dışı Havacılık Teknik Eğitimleri (yurt içi ve yurt dışında her yıl ortalama 14 farklı teknik alanda) neticesinde profesyonelleşerek. Hava Seyrüsefer Sistemlerinin ICAO Kuralları doğrultusunda; enerji otomasyonu projelerini, sistem yatırımlarını bakımı ve onarımı görevini yerine getirmektedir.

           

HAVACILIK ELEKTRİK BİRİMLERİNİN VERDİĞİ HİZMETLER:

1-Hava Seyrüsefer Cihazları: Havacılık Elektrik Personeli, RADAR, VOR, DME, NDB, Yaklaşma cihaz ve sistemleri, Navigasyon sistemleri, Kule Haberleşme sistemleri, Havacılık Haberleşme Bilgi sistemleri gibi sistemlerinin enerjisiz kalmaması için aşağıdaki görevleri yürütür.

a) Yüksek Gerilim sistemleri (SCADA Kontrollü Kuvvet santrali ve Trafo istasyonları)

b) Güç Elektroniği ve Sistem Otomasyonları

c) Kesintisiz Güç Kaynakları (UPS)

d) Elektrojen grupları gibi yedek enerji sistemlerinin (SCADA Kontrollü)

             Proje, yatırım kontrol, bakım ve onarım görevlerini yerine getirerek Hava Seyrüsefer emniyetinin sağlanmasında büyük önem taşır.

 

 

2-Pist Işık sistemleri: ICAO Annex dizilim kuralları doğrultusunda,  İşaret amaçlı olan bu ışık sistemleri, uçağa Düzgün yaklaşma, düzgün iniş açısı sağlar. Havacılık Elektrik Personeli bu sistemlerin proje ve tesisini gerçekleştirerek uçağın havaalanına emniyetli inmesini sağlar.

Teknik personelimiz; Uçakların Havaalanına Hassas yaklaşmasın sağlamak üzere CAT-I, CAT-II, CAT- III seviyesinde Özel Aydınlatma sistemlerinin proje, tesis, bakımını onarımını yaparak hava seyrüsefer emniyetine büyük katkı sağlamaktadır.

Teknik personelimiz Ülkemize Dokunmatik ekranlı Kumanda Paneli(TOUCH-SCREN) ve Veri Depolamalı Pist otomasyonu gibi son teknoloji ürünü ülkemize kazandırarak,  Avrupa birliği ülkeleri seviyesinde ICAO normlarında hizmet vermektedir. 

 

 

  

 

3- Havacılık Bilgi Yayınları: Teknik personelimiz; Hava Yolu Şirketleri ve Uçakların kullanımına sunmak üzere Elektrik Sistemleri ile ilgili AIP, NOTAM gibi bilgi ve verilerini hazırlayarak seyrüsefer ünitesi aracılığıyla yayınlanmasını sağlar.

 

 HAVACILIK ELEKTRİK ÜNİTELERİ

  

      1-Kuvvet Santrali Sistemleri ve Trafo istasyonları: Seyrüsefer sistemlerinin ihtiyacı için ileri teknoloji ile donatılmış Yüksek Gerilim enerji merkezidir. Teknik personelimiz; SCADA Otomasyonu, veri depolaması, Bilgisayarlı izleme, kontrol gibi Yüksek Gerilim otomasyonunda ülkemize en son teknolojilerin girmesinde öncülük etmiştir.

            2- Yedek Güç Kaynakları(UPS ve Jeneratör Sistemleri): Seyrüsefer sistemlerin enerji beslemesi; şebeke enerjisinin arıza veya kesilmesi durumunda, seyrüsefer sistemlerine enerji kesintini hissettirmeyen son teknoloji UPS(Kesintisiz Güç Kaynakları) ve SCADA otomasyonlu Jeneratörler ile hizmet verilmektedir.

 

 

3-Teknik Blok Sistemleri: Seyrüsefer sistemleri ve havacılık bilgi sistemlerinin ihtiyacı Bilgisayar kontrollü enerji otomasyonu En son teknoloji, Bilgisayar kontrollü veri depolamalı pist otomasyonu, gibi ileri teknoloji sistemler ile donatılmıştır. Dokunmatik Kumanda Paneli (Touch-Screen) ve Son sistem bilgisayar kontrollü, veri depolamalı pist otomasyonu ile İleri Avrupa Ülkeleri ile aynı seviyede teknolojiye sahiptir.


 

4-Genel Elektrik Sistemleri: Havaalanı genel Enerji ihtiyaçlarının giderilmesi için hizmet veren ve diğer ünitelerle koordineli çalışarak ünitelere destek veren birimdir.

 
11747 hits
ÜYE GİRİŞ ÜYE OL
K. Adı :
Şifre :
Şifremi Unuttum ?
 
Email Listesi
 
ANASAYFA | HAVACILIK ELEKTRİK SİSTEMLERİ | ARŞİV | İLETİŞİM | Powered By Ankara Web Tasarım Copyrigth ©2010 HAVELTED