Sayfa Yükleniyor ...
Hakkımızda

Ulaştırma Bakanlığı DHMİ Genel Müdürlüğü bünyesinde merkez teşkilatıyla birlikte Türkiye Havaalanlarında yıllardır havacılık sektörüne hizmet eden; havacılık sektörünün güvenli bir şekilde işleyişi için gerekli tüm sistemlerin bakım ve onarımlarını yapan Elektrik/ Mak. Motor, teknik personelinin katılımları sonucu kurulan, HAVACILIK ELEKTRİĞİ TEKNİK ELEMANLARI DERNEĞİ (HAVELTED) 24.11.2005 tarihinde sivil toplum örgütleri içindeki yerini almıştır.

Dernek, mesleki açıdan yapılacak tüm faaliyetleri; havacılık elektriği alanındaki gelişmeleri takip edip üyeleriyle paylaşmak ve teknolojik gelişmeleri ilgili Müdürlüklerle koordineli bir şekilde hava alanlarının işleyişini en verimli düzeye çıkarmak için çalışmalar yapmak, tüm elektrik teknik elemanları çalışanlarının mesleki menfaatlerini korumak ve yükseltmek havacılık elektriği teknik hizmetlerinin ve tüm elektrik teknik çalışanlarının mesleki açıdan gelişmesini ve daha sistemli bir hale gelmesi için eğitici ve öğretici çabalarda bulunup, havacılık elektriği teknik hizmetlerinin ve havacılık elektrik çalışanlarının mesleğini yüksek düzeye çıkarmak ve korumak maksadıyla çalışmalar yapmak amaçları doğrultusunda kurulmuştur.

 

SEYRÜSEFER SİSTEMLERİ


Günümüzün modern hava trafik hizmetlerinde dört temel unsur vardır. Bunlar; Emniyet, Güvenlik, Doğruluk, Ekonomi şeklinde sıralanabilir. Can ve mal emniyeti ile doğrudan ilgili olan bu hususların sağlanabilmesi için, birtakım Ekipmanlardan faydalanılır. Bu ekipmanlar, yerde muhtelif biçimlerde konumlandırılırlar. Bu ekipmanlar sayesinde güvenli bir uçuşun ilk safhasına hizmet verilir. Bu safhalar; Navigaton (Yön bulma), Approach (Yaklaşma), Landing (İniş) Tüm seyrüsefer yardımcı araçları hava taşıtlarına temel olarak pozisyon bilgisi sağlar. İki nokta arasında hareket eden bir hava taşıtının bulunduğu yeri belirlemesi gibi tariflenebilir. Buna göre, bir hava taşıtının yerinin belirlenebilmesi için açı ve mesafe bilgisine ihtiyaç vardır. Bütün bu bilgiler, seyrüsefer yardımcı cihazlarıyla sağlanır. Havaalanı veya havaalanı dışında konumlandırılan bu sistemlerin bir kısmı elektronik bir kısmı ,ise elektrik seyrüsefer yardımcı cihazlarıdır.Her iki sistemin kesintisiz ve sağlıklı çalışması içinde kaliteli ve kesintisiz enerjiye ihtiyaç vardır. Ve biz havacılık elektriği bünyesinde görev yapan teknik çalışanlar olarak her zaman kaliteli ve kesintisiz enerji sağlamaktayız.

Biz elektrik camiası olarak Türkiye hava sahasının enerjisini yönetiyoruz. Şöyle ki; Türkiye hava sahası içinde yer alan, gerek Türkiye içindeki 44 adet Hava Liman / Meydanlarına iniş kalkış yapan uçaklara gerekse hava sahamızı kullanıp transit geçiş yapan uçaklara hizmet vermekteyiz.

52 Adet Very high freguency omnidirectional radio range (VOR),
65 adet Non Dierectional Radiobeacon (NDB),
53 adet Distance measuring eguipment (DME),
32 adet Instrument Landing System ( ILS)

Hava Seyrüsefer Cihazları ile Türkiye Hava Sahasını sürekli kontrol altında tutmak ve hava trafik akışını güvenli bir şekilde sağlamak için kullanılan, 18 adet Monopulse secondary
surveillance radar (MSSR), 6 adet primary surveillance radar (PSR), Hava Liman / Meydanlarda Türkiye hava sahasındaki hava trafiğini yönlendiren yol kontrol birimlerinin enerjisini temin eden, mevcut cihazların sağlıklı çalışması için gerekli olan stabil enerjiyi sağlayan sistemlerle, şebeke enerjisinin kesilmesi durumunda seyrüsefer cihazlarının çalışmasını aksatmamak için kullanılan 0-5 sn içinde devreye giren elektrojen grupları (JENARATÖR) ve 0 sn gecikmeli Kesintisiz Güç Kaynakları (UPS) gibi yukarıda sırladığımız hayati öneme sahip tüm sistemlerin hiçbir hiç bir gecikmeye mahal vermeden 24 saat süreyle çalışır durumda tutulması için her türlü zor koşullar altında (soğuk, sıcak, yağmur, kar gibi olumsuz meteorolojik şartlar ile sistemlerin işleyişi gereği yüksek gerilimler altında) işletim, bakım ve onarım hizmetini sunmaktadır. Bu hizmetleri Havacılık Sektöründe otorite olarak kabul edilen Uluslar arası kuruluşlar ICAO (International Civil Aviation Organization) FAA (Federal Aviation Administration), EUROCONTROL, the European Organisation for the Safety of Air Navigation, IATA (International Air Transport Association) Koymuş olduğu kurallar ve kaideler doğrultusunda, Hava Seyrüsefer Teknik Hizmetlerinin Teknik yeterliliği uygun personel tarafından sağlanmaktadır. Havacılık Sektöründe Hizmet veren, Havacılık Elektrik Teknik Personeli ülkemiz Hava Seyrüsefer hizmetlerinin sürdürülmesinde, uzun yıllar süren yurt içi ve yurt dışı Havacılık Teknik Eğitimleri neticesinde profesyonelleşerek. Hava Seyrüsefer Sistemlerinin ICAO Kuralları doğrultusunda; enerji otomasyonu projelerini, sistem yatırımlarını bakımı ve onarımı görevini yerine getirmektedir.

Elektrik Teknik Personelinin verdiği hizmetler TSE tarafından;

TSE-ISO-EN 9000 Kalite Yönetim,
TS- ISO-10002 Müşteri Memnuniyeti
TS-18001-İş Sağlığı ve Güvenliği
Ç-E-TSE ISO-EN14000 Çevre Yönetimi

Belgeleri ile standart altına alınmıştır. Havacılık sektörünün kesintisiz enerjisi için bir sigorta olmaya devam edeceğiz.

 

SAYGILARIMIZLA


HAVELTED

 
7223 hits
ÜYE GİRİŞ ÜYE OL
K. Adı :
Şifre :
Şifremi Unuttum ?
 
Email Listesi
 
ANASAYFA | HAVACILIK ELEKTRİK SİSTEMLERİ | ARŞİV | İLETİŞİM | Powered By Ankara Web Tasarım Copyrigth ©2010 HAVELTED