15 TEMMUZUN İSMİ HİÇ DUYULMAMIŞ KAHRAMANLARI

15 TEMMUZUN İSMİ HİÇ DUYULMAMIŞ KAHRAMANLARI

DEVLET HAVA MEYDANLARI

ELEKTRİK PERSONELİ

           DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilmekte olan 49 havalimanında, Başmühendis, Mühendis, Tekniker ve Teknisyen unvanlarında görev yapan ve hava seyrüsefer güvenliği ve havalimanı güç sistemleri işletmeciliğinin kilit taşı olan Elektrik Birimi, yaklaşık 450 personel ile Türkiye Hava Seyrüsefer ve Havalimanı elektrik sistemleri İşletmeciliği hizmetlerinin sürdürülmesinde hizmet zinciri içinde önemli bir yere sahiptir.

 

Elektrik personeli uzun yıllar süren yurt içi ve yurt dışı Havacılık Teknik Eğitimleri neticesinde profesyonelleşerek, havacılık sektöründe otorite olarak kabul edilen Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO), ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL) vb. Uluslararası kuruluşların koymuş olduğu kurallar ve kaideler doğrultusunda, Havalimanlarının Kule, Teknik Blok, Güç Merkezi, Görsel ve Elektronik Hava Seyrüsefer Yardımcı Sistemlerine ait güç sistemlerinin enerji otomasyonu projeleri ve sistem yatırımlarını hazırlamakla birlikte tüm bu sistemlerin işletimi, bakımı ve onarımı görevlerini de yerine getirmektedir.

 

Elektriksel güç tedarikine yönelik her türlü sistem, cihaz, ve malzemenin kalitesi, ulaşılabilirliği, kapasitesi ve güvenilirliği, Communication – Navigation - Surveillance (CNS) / Air Traffic Management (ATM) yani İletişim – Seyrüsefer - Gözetim / Hava Trafik Yönetimi sistemlerinin işletilmesinde ve en nihayetinde ANS  (Air Navigation System) Hava seyrüsefer sistemleri işlemlerinin güvenli ve düzgün bir şekilde yürütülmesinde hayati öneme sahiptir.

 

            CNS / ATM sistemleri ve donanımları için elektrik güç sistemlerinin uygun tasarım, kurulumlarının yanında uluslararası standartlarda bakımlarının yapılması, sivil havacılığın güvenlik, düzenlilik ve verimliliği için ön koşuldur.

 

            Elektrik sistemlerinin Hava Seyrüseferi için önemi 15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan hain darbe kalkışmasında daha da fazla hissedilmiştir.

 

15 Temmuz 2016 gecesi hain kalkışma haberi alındıktan sonra, tüm havalimanlarındaki elektrik personeli organize edilerek izinli olanlar havalimanlarına çağırılmış, görevde olan personel ile birlikte, havalimanları darbecilerin eline geçtiğinde kullanamamaları için havalimanlarının işlevsiz hale getirilmesine yönelik eylem planları hazırlamışlardır. Elektrik personeli, bütün havalimanlarında Valilikten veya Havalimanı Müdüründen gelecek “havalimanı ana elektrik beslemesinin kesilmesi, jeneratörlerin devre dışı bırakılması ve kesintisiz güç kaynaklarının kapatılması, pist ışıklarının kapatılması, hava trafik kontrol kulesinin, ILS ve diğer seyrüsefer cihazları ile pilotla iletişim kurulan telsizlerin enerjisinin kesilip havalimanında karartma uygulanması vb” içeren eylem talimatlarını uygulamak üzere gerekli hazırlıkları yaparak hazır halde beklemiştir.

15 Temmuz gecesi darbe kalkışmasında kullanılmak istenilen Havalimanlarında Elektrik personeli tarafından acil eylem planları uygulamaya konulmuş ve yapılan yerinde müdahaleler ile hain kalkışmaya ciddi anlamda sekte vurulmuştur.


O gece havalimanlarında yaşananlar.

 

ATATÜRK HAVALİMANI

 

Darbe kalkışmasının ilk müdahale alanlarından olan Atatürk havalimanı Hava Trafik Kontrol kulesi darbeciler tarafından ele geçirilmesinden sonra hava trafiğinin aksamaması için  elektriksel tedbirler alınmıştır. Kalkışma sırasında havalimanında pist ışıklarında bakım işlemlerini yürüten elektrik personeli kalkışmacılar tarafından ele geçirilmiş ve  derdest edilmiştir.

 

Ayrıca Hava trafik kulesini de ele geçiren kalkışmacılar kulede bulunan uzaktan izleme ve kontrol sistemleri vasıtası ile kontrol edilen pist ışıklarını kapatarak Cumhurbaşkanı uçağının havalimanına inmesini engellemeye çalışmışlardır.

 

Daha sonra halkın havalimanına gelmesi ile darbecilerin elinden kurtulan elektrik personeli, Cumhurbaşkanımızın havalimanına güvenli iniş yapması için pist ışıklarını manuel olarak yakıp ve diğer seyrüsefer sistemlerini faal hale getirmek için hazırlıklarını yapıp gelecek talimatı beklemiş. Kulenin kalkışmacılardan kurtarılmasından sonra havalimanı işleyişi normale dönmüş pist ışıkları kule personeli tarafından açılarak Cumhurbaşkanımızın uçağının havalimanına güvenle inmesi sağlanmıştır. Cumhurbaşkanımızın  uçağı  inip  aprona gelmesinden sonra o bölgedeki pist ışıkları ile apron aydınlatma ışıkları kapatılarak o bölgede karartma uygulanmış ve Cumhurbaşkanımızın uçağı  kalkışmacıların kullandığı uçaklardan gelecek saldırılardan korunmuştur.

 Yazının devamını okumak için lütfen tıklayınız..

 


 
15-07-2017
ÜYE GİRİŞ ÜYE OL
K. Adı :
Şifre :
Şifremi Unuttum ?
 
Email Listesi
 
ANASAYFA | HAVACILIK ELEKTRİK SİSTEMLERİ | ARŞİV | İLETİŞİM | Powered By Ankara Web Tasarım Copyrigth ©2010 HAVELTED